PRSA

KONZULTACE

Proberete s panem doktorem Hýžou, jaké jsou vaše představy o dokonalém hrudníku. Zároveň se podíváte na různé typy, tvary a velikosti implantátů od různých značek a vyberete společně s panem doktorem ty nejvhodnější tak, abyste byla maximálně spokojena.

Kromě toho vám pan doktor řekne všechny důležité informace týkající se augmentace prsou, pooperačním hojení a i o případných komplikacích.

Zvětšení prsou implantáty
Zvětšení prsou implantáty

DRUHY IMPLANTÁTŮ

Rozlišují se především implantáty kulaté, ergonomické a anatomické. Dále se rozlišují podle povrchu, který může být hladký, nebo texturovaný. Implantáty se vybírají podle toho, jaký chcete mít profil. Profil můžete mít buď standardní, středně zvýšený, nebo zvýšený. Výsledný implantát je vybrán a prokonzultován s lékařem, ale má na něj vliv také Vaše postava, šíře hrudníku a současný stav a tvar prsu.

Co se týče životnosti implantátů – je neomezená a svou funkci mohou plnit i více než 10 let. Je ale velmi pravděpodobné, že postupem času bude třeba reoperace, při které budou implantáty vyměněny, či naprosto vyjmuty.

3D SIMULACE PRO NEJVHODNĚJŠÍ VÝBĚR IMPLANTÁTŮ

Jsme jediná klinika na Moravě, kde se můžete podívat díky 3D simulátoru, jak budou vaše nová prsa vypadat

Jaký typ, velikost a tvar implantátu vybrat? Toto je nejčastější otázka všech žen plánující zvětšení prsou. S těmito dotazy vám pomůže tento 3D simulátor, který vám jako jediný na Moravě ukáže, jak budou vaše prsa vypadat při vložení různých typů implantátů.

Vy se tak v klidu můžete podívat a probrat s panem doktorem, který typ implantátu je k vašemu tělu nejvhodnější a sama se rozhodnete, jak byste chtěla, aby vaše prsa vypadala. Úhly 3D pohledu se dají měnit, obrázky se otáčí a pacientka si může prohlédnout tvar ze všech směrů. Teď už si jen vyberete termín a můžete se těšit na výsledek.
3D scanner vizualizace prsou

Přístroj přesně změří objem hrudníku

3D scanner vizualizace prsou

3D simulátor zaměří elasticitu tkáně

3D scanner vizualizace prsou

Uvidíte, kde bude váš implantát umístěn

3D scanner vizualizace prsou

Vyberete si ta nejlepší prsa pro vás

3D scanner vizualizace prsou

PŘED OPERACÍ

Důležité je, abyste před zákrokem byla naprosto zdravá a v dobré kondici, aby operace a pooperační hojení proběhlo bez komplikací. Taktéž není vhodné, abyste minimálně týden před operací neužívala vybraná léčiva (Aspirin, Anopyrin, Godasal, Thomapyrin, Ibalgin, Brufen, Nalgesin a i vitamín E). Při nástupu Vám provedeme vám vyšetření krve, EKG a vyšetření moči.

Před operací si nejdříve přesně změříme a následně nakreslíme, kudy povede pan doktor Hýža řez a kam přesně bude vkládat vybrané implantáty. Pro zklidnění před operací vám dáme léky a injekci na ředění krve pro prevenci embolie.

HOSPITALIZACE, ANESTEZIE A TIŠENÍ BOLESTI

Plastické operace prsou provádíme v celkové anestezii pod dohledem našeho zkušeného týmu. Následně po augmentaci vás odvezeme do vašeho pokoje, kde budete v klidu a pod dohledem dospávat 4 až 6 hodin. Po zákroku budete u nás hospitalizována do druhého dne.

Pokud ale máte zájem o větší pohodlí, můžete u nás zůstat hospitalizovaná 2 dny s možností injekčního tišení bolesti. Standardně bolesti po operaci utlumíme léky a to v kombinaci Novalginu 3x až 4x denně a Tramalu, pokud budete mít věší bolesti.

KUDY IMPLANTÁTY VKLÁDÁME

Nejprve je pole operace pečlivě desinfikováno a očištěno a je veden řez, který jste s operatérem předem prodiskutovali. Řez může být veden z podpažní jamky, přičemž na prsu není žádná viditelná jizva. Dále také může být řez veden skrze prsní bradavku, nebo pod prsem. Všechny tyto řezy se pohybují zhruba o délce 4 až 5 cm.

Po řezu operatér vytvoří dutinu, kudy vloží implantát. Poté, co je implantát vložen, jsou rány sešity. Do dutiny může být dle typu a průběhu zákroku vložen drén, který odsává krev. Je vytažen mezi 2. a 5. dnem od operace. Samotná operace trvá přibližně 1 až 1,5 hodiny.

Pošleme vás do říše snů

Image23

Přesně vedený řez panem doktorem

Image25

Preparace kapsy pro implantát

Image26

Implantát vložen, prsa jsou dokonalá

Image27

KAM IMPLANTÁTY VKLÁDÁME

Implantáty lze umístit do prsu několika způsoby. Implantáty tedy umisťujeme buď pod prsní žlázu nebo pod prsní sval nebo částečně pod žlázu a částečně pod sval  (tzv. „dual plane“). Základem je preparace kapsy, která je vytvořena před vložením samotných implantátů.

Tvar a velikost preparované kapsy se liší podle velikosti a tvaru plánovaného prsního implantátu.

ZAVEDENÍ DRÉNŮ, ZAŠITÍ RAN

Na konci operace do dutiny dle typu a průběhu zákroku vložíme drén, který odsává z kapsy drobné krvácení a tkáňové tekutiny. Aby jizvičky byli co nejmenší a byli skryté, umísťujeme výstupy drénů do podpažních jamek. Operační rány zašijeme vstřebatelnými stehy, které se nemusí odstraňovat. Tento typ stehů se během několika měsíců od operace se vstřebá.

Dreny po augmentaci odstraňujeme zpravidla po 2 až 3 dnech před opuštěním do domácího ošetření. V případě prevence trombembolické nemoci dostanete injekci heparinu. Během operace i několik dní od operace budete užívat antibiotika, z důvodu prevence proti infekci prsních implantátů.

OPERAČNÍ RÁNY A PŘEVAZY

Hojení pooperačních ran zpravidla probíhá bez komplikací. Tyto operační rány jsou 5 – 6 cm dlouhé. První převaz ran probíhá 2. den po operaci a to před tím, než vás propoustíme domů. Zhruba týden při první kontrole následuje další převaz a pak po 2. týdnech při druhé kontrole.

Další kontroly probíhají po 6 týdnech a pak po 3 měsících po augmentaci, kde už nic nepřevazujeme. Doporučujeme další pravidelné kontroly zhruba po 1 až 2 letech, kdy by jejich součástí mělo být mamografické a sonografické vyšetření prsů a MRI (magnetická rezonance).

Zvětšení prsou implantáty

NOŠENÍ PODPRSENKY A KLIDOVÝ REŽIM

Podle typu operace, který absolvujete, budete nosit speciální podprsenku, dále pás nad prsy, nebo také obojí současně. Speciální podprsenka slouží k podpoře operovaných prsou a udržuje implantáty ve správné poloze. Prádlo současně minimalizuje otok. Doporučená doba nošení speciálního prádla je zhruba 5 až 6 týdnů a rekonvalescence je přibližně 3 až 7 týdnů.

V průběhu rekonvalescence je nutné dodržovat klidový režim. Po uplynutí klidového režimu je ale pořád nezbytné fyzicky se šetřit. Plná fyzická zátěž může nastat nejdříve za 5 až 8 týdnů od operace. V případě, že klidový režim nebude dodržován, nastanou komplikace při hojení a implantáty mohou nechtěně změnit polohu.

ZA JAK DLOUHO JE VIDĚT KONEČNÝ VÝSLEDEK

Každá žena se pochopitelně nemůže dočkat, až uvidí konečný výsledek operace. Počítejte ale s tím, že usazení prsou trvá několik měsíců po operaci. Tvar prsů se ale mění ještě několik týdnů po operaci, odeznívá otok a uvolňuje se prsní žláza.

Zpočátku jsou prsa tuhá a nepohyblivá, což se v postupem času mění – prsa postupně měknou, uvolňují se a jsou i více pohyblivější. V průběhu několika týdnů se implantáty usadí a bude se zvýrazňovat prsní rýha. Jizvy vyzrávají přibližně 12 měsíců.

Konečný výsledek uvidíte, až otok úplně zmizí. To může trvat 2 až 3 měsíce od operace.
Klinika plastické chirurgie Leticia

JAK DLOUHO IMPLANTÁTY DRŽÍ TVAR 

Stárnutí, těhotenství a kojení, změny váhy, hormonálními změny a menopauza mění tvar všech prsou, i těch po augmentaci. Většina žen žádá reoperaci prsou zhruba po 10 let, přestože samotné implantáty jsou úplně v pořádku.
Vzhled implantátem zvětšeného prsu se může měnit v případě těhotenství, ale také zhubnutí a menopauzy. Abyste měla prsa po augmentaci hezká co nejdéle, pořiďte si implantáty až po dětech a udržujte si stabilní váhu.

Postupem času se stává, že implantáty mohou způsobit změny pocitu při pohmatu prsu. To je způsobeno vytvořením tzv. kapsule kolem implantátu, která může být příliš tuhá a pevná. To vyžaduje korekci pomocí operace.

Klinika plastické chirurgie Leticia - zařízení
Klinika plastické chirurgie Leticia - zařízení
Klinika plastické chirurgie Leticia - zařízení
Klinika plastické chirurgie Leticia - zařízení

Průběh zákroku:

Zvětšení prsou pomocí tuku se provádí nejčastěji v celkové narkóze, ale je samozřejmě možnost operaci provádět v anestezii lokální. Tuk se bere z problematických partií, nejčastěji z břicha, boků, ale také z vnitřních stehen. Liposukce se provádí velmi tenkými kanylami a v nejlepším případě do velkých injekčních stříkaček. Díky tomu je minimalizováno riziko, že vznikne nerovnost.

Následně se tuk čistí a zpracovává dále. Ponechají se jen nepoškozené a životaschopné tukové buňky. Ve finále se tukový štěp aplikuje do prsů pomocí výše zmíněných tenkých kanyl, a to pod prsní žlázu, dále kolem ní a také do svalu. Samotné prsní žláze se snažíme vyhnout, aby se zbytečně neporanila.

Zásadní vliv na výsledek operace má správná technika odběru a samozřejmě také následné zpracování a přenos tuku. Pokud by zákrok nebyl proveden správně, nastala by možnost kompletního vstřebání tuku, nebo také vznik ložisek odumřelé tukové tkáně.

Po zákroku:

Po operaci se drobné ranky přelepí a zcela výjimečně se zašijí. Identickým způsobem se ošetří také rány po liposukci. Co se týče odsáté oblasti – na konci operace je nutné obléknout kompresní prádlo, ale operovaná prsa kompresní prádlo nevyžadují.

Čekejte samozřejmě otok, místy podlitiny a modřiny. Prsa nemasírujte a ani žádným způsobem neošetřujte. V případě podstoupení této operace se doporučuje nošení podprsenek, které jsou volnější a nemají kostice a výplně. Taktéž se vyhněte nošení sportovních či kompresních podprsenek.

Otok a modřiny ustupují po zhruba 3 měsících. Ve stejném intervalu dochází k úbytku tuku na objemu. Až tuk, který je přítomen po 3 měsících, až roce, je trvalý. Po přenesení se totiž tuk chová stejně tak, jako tuk v jiné části těla. To znamená, že pokud přiberete, zvětšuje se a naopak. Ale množství tuku v prsou zůstává trvale víc. Pokud chcete následně efekt ještě zvětšit, je nutné operaci opakovat.

Před zákrokem:

Před samotnou operací je nutná konzultace s našim lékařem, který Vám podá všechny potřebné informace ohledně prováděné operace. Prodiskutuje s Vámi všechny Vaše otázky, přání, ale také proberete Vaše obavy a všechna případná rizika, která během operace mohou nastat. Po probrání rizik s lékařem se podepíše informovaný souhlas. Mezi tato rizika můžeme řadit hromadění krve v prsu, dále infekci či poruchu hojení pooperačních ranek, špatné hojení ran u kuřáků – především v oblasti dvorce (doporučujeme kouření na pár týdnů před zákrokem vynechat), poruchy citlivosti v oblasti dvorců a bradavek, rizika spojena s celkovou anestezií.

Průběh zákroku:

Redukční operací se odstraní přebytečná prsní tkáň, nadbytečný tuk, kůže, ale také část prsní žlázy. Odebrání části prsní žlázy může mít negativní vliv na následné kojení, ale samozřejmě záleží na množství odebrané žlázy. Na naší klinice provádíme redukci prsou tím nejšetrnějším způsobem, díky kterému neporušíme mlékovody mezi prsní žlázou a bradavkou. Dále zmenšíme velikost a prso modelujeme do požadovaného tvaru.

Řezy jsou nejčastěji vedeny podprsní rýhou a dále směrem k bradavce, díky čemuž následné jizvy mají tvar kotvy. V případě, že jsou prsa menší, může být řez veden tím způsobem, že výsledný tvar jizvy bude připomínat tenisovou raketu – kolem bradavky a dolů. Řezy mohou být vedeny také pouze kolem dvorce, ale to jen ve zcela výjimečných situacích.

Při redukci se většinou také modelují a zmenšují prsní dvorce. Ty se zmenší na Vámi požadovanou velikost a pozvednou se směrem nahoru, do přirozené polohy. Z prsou se odstraní přebytečná tuková tkáň a prsní žláza. Zanechaná prsní tkáň je poté posunuta nahoru a následně vytvarována. Pak jsou okraje rány přitaženy k sobě a následuje šití, které probíhá za pomoci vstřebatelných stehů. Do prsou jsou zavedeny drény bránící hromadění tekutiny a krve v prsech.

Po zákroku:

Po zákroku jsou rány překryty sterilním obvazem a elastickou bandáží. Je nutné co nejdříve po operaci začít s lehkou chůzí – předchází to riziku embolie či trombózy. Po 1. až 2. dnu od operace se koná první převaz a začínáte nosit kompresní elastické spodní prádlo k redukci otoku a zlepšení hojení. Je třeba jej nosit po dobu 3 až 4 týdnů 24 hodin denně a poté ještě zhruba 2 až 3 týdny pouze na noc.

Co se týče hojení, jeho průběh je samozřejmě individuální. Hojení je provázeno otokem a místy až nepříjemnými bolestmi, které nejsou nic neobvyklého a je možné je potlačovat léky. Je nutné rány udržovat v čistotě, ale první týden po operaci se nesmí sprchovat. Jizvy po zhojení budou viditelné, ale nemusíte se vůbec bát. S postupem času se zjemní a vyblednou. Navíc jejich většina bude schovaná v okraji prsního dvorce a podprsní rýze, takže je krásně zakryjete spodním prádlem, i v létě plavkami.

Je třeba nějakou dobu po operaci dodržovat klidový režim. Cítit dobře se budete již po týdnu a můžete se vrátit k denním aktivitám. Je třeba brát ale na operovaná prsa velký ohled, jelikož hojení ran může trvat až 2 týdny. Plnou fyzickou zátěž, jako například sport a zvedání těžších předmětů je vhodné až po uplynutí 4 až 6 týdnech od operace.

Průběh zákroku:

Zákrok je prováděn v celkové narkóze. Řezy jsou vedeny nejčastěji podprsní rýhou a následně se řez stáčí kolmo k bradavce a kolem ní. Během modelování se pravidelně zmenšují i modelují také prsní dvorce. Následné jizvy pak mají tvar kotvy. V případě, že je prso menší, a ne moc povislé, je řez veden tak, aby končil svislou jizvou, která připomíná tenisovou raketu. Jizva se v tomto případě nachází kolem bradavky a dolů. Pouze ve výjimečném případě, kdy stačí odstranit kůži jenom kolem prsního dvorce, se řezy mohou vést jen kolem dvorců. V tomto případě bude výsledná jizva jenom kolem dvorce.

Během operace odstraníme povolenou nadbytečnou kůži. Dále se zmenší dvorce do Vámi požadované velikosti a poté jsou posunuty do standardní polohy. Prsní tkáň se vysune nahoru a následně se vytvaruje. Poté se okraje rány přitáhnou k sobě a prsa se v hlubší vrstvě sešijí.

Po zákroku:

Šití probíhá za pomoci vstřebatelných stehů. Občas se do prsů zavedou drény, které brání hromadění tekutiny a krve v prsech. Po operaci se rány překryjí obvazem, který je vyroben ze sterilního materiálu, dále obvazem a elastickou bandáží. Hned jak to bude možné, začněte s chůzí. To z toho důvodu, aby se předešlo rizikům, jako je například embolie či trombóza.

Po uplynutí 1 až 2 dní po operaci dochází k prvnímu převazu a následně se začíná nosit kompresní elastické spodní prádlo, které zmírňuje otoky a zlepšuje hojení prsou. Toto kompresní prádlo je nutné nosit 24 hodin denně, a to po dobu 3 až 4 týdnů. Po uplynutí této doby je kompresní prádlo třeba nosit pouze na noc, a to po dobu 2 až 3 týdnů. 

Zhruba 3 týdny po operaci prsou byste měla začít s tlakovou masáží jizev. Na jizvu budete tlačit 30 sekund prstem, který pak položíte na jiné místo jizvy a pokračujete. Masáže doporučujeme provádět několikrát denně. Průběh hojení je individuální, jizvy jsou po zhojení viditelné, časem ale vyblednou, toho se vůbec nemusíte bát. Navíc je jejich většina zakryta v prsním dvorci a v podpažní rýze.

Výsledný tvar prsu po modelaci je možné hodnotit až po uplynutí zhruba 3 měsíců – až se zahojí tkáně, prsa se uvolní a ustoupí otok. Výsledek operace je trvalý, ale časem se tvar prsu stejně mění v důsledku několika faktorů. Těmito faktory může být zhubnutí, gravitace, ale také stárnutí.

Splňte si svůj sen o dokonalém těle

Objednejte se na konzultaci
Nebo mi zavolejte:

+420 737 787 787

MUDr. Petr Hýža, Ph.D. - expert v plastické chirurgii a mikrochirurgii

Leticia je vedena vynikajícím a precizním plastickým chirurgem a mikrochirurgem MUDr. Petrem Hýžou Ph.D.. Pan doktor má za sebou samozřejmě několik tisíců úspěšných zákroků a za svých 23 let praxe vrátil pacientkám nespokojeným se svým tělem, dávno ztracené sebevědomí. Doktor Hýža má opravdu bohatou praxi – vzdělával se na stážích v Americe, konkrétně na Univerzitě v Minnesotě, nebo také v Chicagu.

Leticia® – klinika plastické chirurgie a estetické medicíny Brno

Na brněnské klinice Leticia® věnujeme estetickým plastickým operacím. Od listopadu roku 2016 jsme pro naše pacienty otevřeli to nejmodernější pracoviště plastické chirurgie na Moravě. To vše kvůli tomu, aby se u nás naši pacienti cítili co nejlépe. Pacient je pro nás na prvním místě. A kvůli tomu jsme kliniku podřídili Vaší bezpečnosti. Veškeré zákroky a péči provádíme zodpovědně, za účelem perfektního a nekomplikovaného průběhu operace.